Obserwatorzy

czwartek, 25 października 2012

Podstawowe informacje o kosmetykach do włosów :)

SZAMPONY
Szamponami możemy się cieszyć od  1930r., w którym to na rynek wyszedł pierwszy z nich. Wcześniej kobiety używały do mycia włosów mydła lub mieszanki ługu z tłuszczem. Jak łatwo się domyśleć efektem były trudne do ułożenia matowe i szorstkie włosy.

Obecnie mamy do wyboru cały arsenał różnych szamponów. Warto wiedzieć czym się różnią:

-  do włosów farbowanych, po trwałej lub po chemicznym prostowaniu:
zabiegi te niszczą strukturę włosa i powodują odchylenie łusek, tak więc ten rodzaj szamponów posiada niski stopień zasadowości, gdyż kwasowe pH przyczynia się do domknięcia łusek przywracając im blask i elastyczność. (Z tego tez powodu stosuje się po myciu płukanki z sokiem z cytryny albo octem jabłkowym)

- nadające puszystość i gęstość:
 często zawierają zwiększoną ilość detergentów przy zmniejszonej ilości środków nawilżających.  Ma to na celu dokładne usunięcie z włosa wszystkich obciążających je substancji i nie dociążanie ich dodatkowo składnikami nawilżającymi. Mogą również zawierać proteiny i polimery powlekające włosy i nadające im optycznie większą objętość.

- nawilżające:
Odwrotnie niż poprzednia grupa, zawierają mniejszą ilość detergentu przy zwiększonej ilości substancji nawilżających

- lecznicze (np. Przeciwłupieżowe):
Oprócz podstawowych składników, zawierają dodatkowo składniki „aktywne” dobrae specjalnie do danego problemu

- do codziennego użytku:
podobnie jak nawilżające zawierają mniej detergentów i więcej nawilżaczy

- 2w1, szampony z odżywką:
zawierają dodatkowo najczęściej silikony (oblepiające włos co daje złudzenie odżywienia i gładkości, prawdziwe substancje odżywcze nie miałyby szans zadziałać będąc jednosześnie nakładane i zmywane) , nadają sie raczej dla włosów w dobrym stanie, nie przetłuszczających się. Przez zawartość „odżywki” myją słabiej, a i jakość odżywienia nie jest powalająca. Opcjonalnie nadają się na krótkie wyjazdy, kiedy zależy nam na małej ilości bagażu.

źródło
ODŻYWKI I MASKI

Działanie odżywek polega na ich dodatnich ładunkach, które są przyciągane przez ładunki ujemne na powierzchni włosów.  Szampony z SLS dodatkowo ładują powierzchnię włosa ujemnie, tak więc jeśli chcemy aby pozostawiona na włosach maska lepiej zadziałała, należy wcześniej umyć głowę szamponem właśnie z SLS. Co ciekawe, im włosy są silniej uszkodzone, tym mają silniejszy ładunek ujemny i również silniej przyciąga odżywkę.  Jest to bardzo korzystne, np w sytuacji gdzie mamy zniszczoną tylko pewną część włosów, np. ich końce. Włosy same się dostosują i pochłoną więcej odżywki tylko tam gdzie potrzebują. Zmniejsza to ryzyko przetłuszczenia góry przy zbyt słabym odżywieniu dołu :)

Różnica między maskami a odżywkami polega na tym, że maski zawierają składniki o większej koncentracji i mniejszym ciężarze cząsteczkowym, dzięki czemu są w stanie dotrzeć do trzonu włosa podczas np. 30 min okładu. Odżywki natomiast nakłada się tylko na krótką chwilę i zaraz spłukuje. Mają za zadanie głównie ułatwić rozczesywanie po myciu, dlatego nie muszą przenikać do rdzenia włosów.

ŚRODKI STYLIZUJĄCE

Musiałam to wstawić :)
(źródło)
Preparaty te produkuje się na bazie polimerów, które rozpuszczają się w wodzie lub alkoholu. Polimery służące trwalszej stylizacji rozpuszczają się głównie tylko w alkoholach, dlatego musimy liczyć się z tym, że wybierając „Sper Mocny” lakier, mocniej niszczymy nasze włosy. Alkohol szybko wyparowując z powierzchni włosa pociąga za sobą wodę, wysuszając przy tym nadmiernie włosy. Dodatkowo oblepione, sztywne pasma stają się podatniejsze na uszkodzenia i złamania.
Najlepiej byłoby więc unikać stylizatorów, jednak jeśli już musimy używać czegoś do ujarzmienia fryzury, po prostu starajmy się nakładać minimalną ilość danego środka, aby zmniejszyć „spustoszenie”  :)

Mam nadzieję, że post będzie przydatny i ktoś go przeczyta :) Po raz drugi zapraszam Was również do iPerfumy.pl , a żeby było tematycznie, tym razem do działu z kosmetykami do włosów 
:)

9 komentarzy:

 1. Podoba mi się post. Ty go pisałaś?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak :) Czytam aktualnie bardzo fajną książkę i oparłam się na jednym z rozdziałów, uzupełniając moją wcześniejszą wiedzą. Ale nic tu nie jest "przepisane żywcem" jeśli co do tego macie wątpliwości, pisałam sama ;)

   Usuń
 2. Bardzo ciekawy! Mogłabyś podać tytuł książki?

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy artykuł :)
  Dziękuję za odwiedziny u siebie i zapraszam częściej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej! ;3 Świetny blog, super zestawy! <3 Zapraszam do siebie: www.moodoox3.blogspot.com pozdrawiam! :*:*

  OdpowiedzUsuń
 5. fajny artykuł :) Niezwykle pomocny :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę z każego komentarza i czytam je wszystkie :)

Na pytania odpowiadam na swoim blogu pod danym pytaniem, aby również inni mogli poznać odpowiedź.

Nie musicie zapraszać mnie do siebie, zaglądam do każdego komentującego i bez tego :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...